Tango i Oslo. Argentinsk tango med TangoTango

ennb

Tidligere seminarer

For oss er alt grunnteknikk. Hvert enkelt teknisk aspekt har relevans for de fleste elementer i tangoen. Selvfølgelig er det nødvendig å undervise boleos, giros, sacadas og annet tradisjonelt, men disse figurene består av utallige små bestanddeler. Når vi har et seminar tar vi utgangspunkt i bestanddelene istedenfor figurene. På denne måten får vi en kunnskap om grunnleggende teknikk som gjør at vi kan videreutvikles selv, vi får en mer behagelig dans, repertoar vi kan fra før blir lettere å utføre, og vi lærer å beherske helt nytt repertoar gjennom at vi løser tekniske problemer som ligger til grunn for hva vi synes er vanskelig. Her finner du eksempler på tidligere seminarier vi har holdt. Sjekk også våre tangokurs for musikere.

Musikalitet i teori og praksis

  • I dette kurset vil du bli gitt grunnleggende teoretisk kunnskap om rytme, frasering og musikalsk storform. Du trenger ikke notekunnskap – hvis du kan telle til fire har du alle forutsetninger for å skjønne hva vi snakker om – og vi vil jobbe med alt i praksis. Likevel vil denne praksisen være konkret nok til at du kan bruke den på stort sett all musikk. Workshopen er ment å gi deg et avansert verktøy som gjør at dansen din blir rikere i årene som kommer.
  • Vi vil kun i begrenset utstrekning gi deg konkrete danseteknikker å arbeide med, men vi vil prøve å åpne en verden av musikalsk lytting som gjør at dansen din kan utvikle seg i uante retninger.
  • Vi har undervist mye musikalitet tidligere. Sjekk disse sidene/kursbeskrivelsene så ser du noe av hvordan vi tenker og hvordan vi kommer til å nærme oss stoffet: http://www.tangotango.no/2011/03/tango-for-musikere-oslo/
    http://www.tangotango.no/kurs/tangokurs-i-trondheim/workshop-musikalitet/
  • Tror du at du er særdeles umusikalsk? Er kurset for deg? Ja, det er det! Les mer her: http://www.tangotango.no/2011/01/musikalitet/. Selv om du er en übermusikalsk person lover vi utfordringer for deg!
  • Hvorfor et kurs i musikalitet med oss? Vel, i vår kunnskapsportefølje har vi ikke bare massevis av praksis med et hovedfag som pianist, et ditto i teori, en doktorgrad i musikk, en utøvende karriere som musiker og utallig erfaring med å undervise musikalitetstemaer. Magnus har dessuten egnet sin akademiske karriere det siste året til å grave dypere i musikk og bevegelse.
  • Til sist, vi har hatt mange så vel musikere som vanlige dansere på våre kurs, og vi har fått mye fin tilbakemelding. Dirigenten og pianisten Magnus Loddgard sier:
    Helgekurset med Anne Marit og Magnus er noe av det mest inspirerende jeg har vært med på. Det jeg i løpet av tre dager lærte om argentinsk tango gjorde meg også til en bedre dirigent og kammermusiker.
  • Pianisten Ellen Ugelvik, som har danset av og på i omtrent ti år, sier:
    Magnus er den eneste instruktøren jeg har arbeidet med som virkelig kan musisere, og som vet hvordan denne kvaliteten kan anvendes for å gjøre tango vanvittig mye mer spennende! En musikers erfaring gjennom f.eks. utøving av kammermusikk og improvisasjon er og bør være et stort fortrinn i dansen, og det er utrolig inspirerende når noen virkelig har kunnskap nok til å fokusere på dette. Jeg liker måten han kan bruke lyd fremfor ord på i sin instruksjon, og hvordan han fremmer økt bevissthet i dansen gjennom forhold jeg kjenner fra spillet mitt; følsomhet og aktivitet i fingertuppene, kroppen og i pusten, samt frihet og tilstedeværelse i det som klinger.
  • Vi gleder oss til å dele av vår erfaring av musikalsk dans med dere!

På kryss og tvers, om krysset i utvidet forstand for erfarne dansere

Et helt helgeseminar om krysset? Er ikke det en standardgreie man lærer på nybegynnerkurs? Vi har to svar på det; ett som går på repertoar og ett som går på teknikk.
Selv om det finnes utallige variasjonsmuligheter med krysset bruker de fleste danserne kun ”standardkrysset” (de som er blitt flasket opp på salidaundervisning/basic step, kjenner det som trinn nummer fem). Vi lover å vise hvordan vi kan få kryss til å oppstå stort sett hvor som helst i tangoen, og dere vil trekke på smilebåndene mange ganger av å oppdage disse mer eller mindre rare mulighetene.

Hva vi imidlertid gleder oss til enda mer med dette kurset er å dekonstruere teknikkene som kreves for å gjøre kryss og å variere dem musikalsk. Krysset – eller kryssene – er uhyrlig avansert og for å beherske det må vi være meget avanserte dansere (absolutt alle er imidlertid velkommen på kurset!). Med utgangspunkt i kryss vil vi leke med teknikker som gjør dette kurset til et allment teknikk-kurs.

Fra fantasi til fantastisk

Denne kursbeskrivelsen ble så omfattende at vi publiserer den som en egen sak. Vi håper at den kan bidra til å inspirere dere til å tenke rundt noen av temaene vi vil undervise 23-24/2 i Oslo.
Vi tangodansere spenner alle bein på oss selv i større eller mindre grad fordi vi ønsker å få ting til på en riktig måte. Tanken er at når vi har lært oss å gjøre det riktig, skal vi selvfølgelig bruke teknikken til å uttrykke oss. Vel, dette øyeblikket kommer aldri. Når vi begynner å mestre én ting har vi utviklet vår tekniske sans så mye at vi finner flere utfordringer enn de legger bak oss.

Dette kurset setter teknikken til siden og vi spør oss isteden hva vi ønsker å uttrykke og hva som er mulig å uttrykke. Dessuten ser vi på forskjellige strategier for å forestille oss ting som vi ikke visste var mulige.
Kursbeskrivelsen ble så lang at vi har valgt å publisere den som en bloggsak. Sjekk denne siden: http://www.tangotango.no/2013/01/fra-fantasi-til-fantastisk/

Boleos

Som alltid når vi underviser begynner vi med grunnleggende prinsipper. Vi dekonstruerer boleos slik at vi forstår de minste bestanddelene de er oppbygget fra. Veien til en god forståelse av boleos går gjennom bl.a. en ren gåteknikk, arbeid med abrazoen, bevissthet om det vi kaller kontaktpunkt og en forståelse av kroppen som spiral. Gjennom å arbeide med disse elementene vil du bli en mer komplett tangodanser og kunne leke med langt mer mangesidig repertoar enn bare boleos. Gjennom å skjønne strukturene vil du ikke trenge framtidige kurs som gir deg utallige kombinasjoner av det aktuelle repertoaret, men du vil bli en kritisk danser som selv kan finne ut av hvordan du utfører boleos i alle mulige former. Til avanserte dansere lover vi både utfordringer i repertoar og en ny forståelse for grunnleggende prinsipper, og til ferske dansere lover vi at din grunnteknikk vil bli radikalt bedret samtidig som vi avdramatiserer noen av tangoens mest dramatiske elementer. Med TangoTango er boleos like gøy som de er enkle!

Vi har alltid en salig blandning av elever på våre kurs. Noen har bokstavelig talt danset i mange år mens noen tapre kun har et åtte timers nybegynnerkurs bak seg. Vi har til gode å høre fra erfarne at de ikke blir tilstrekkelig utfordret, og fra begynnere at det er umulig å følge undervisningen. Poenget er at vi heller fokuserer på prinsipper enn på repertoar. Dermed kan alle utfordre seg på sitt eget nivå. Du er hjertelig velkommen på kurs med oss.

Nære stiler for erfarne dansere

Man snakker om ”nær stil”, og nettopp ordet ”stil” er vesentlig. Det er nemlig ikke en overgripende teknisk forskjell mellom å danse åpent og å danse nært, men det er en stilistisk forskjell. Vi sier ofte at teknikkene er helt de samme uansett hvor tett vi danser med vår partner, men vi må bruke teknikkene litt forskjellig avhengig av hvilken stil vi ønsker å danse. Legg også merke til at vi bruker plural på ”stiler”. Forskjellene er meget store mellom stilene.

I dette kurset løfter vi opp teknikkene som ligger til grunn for å danse i forskjellige nære stiler. Kurset er dermed like mye et generelt teknikk- og kommunikasjonskurs som det handler om å uttømme mulighetene for å danse nært.
Kurset passer for alle som har tatt minst et nybegynnerkurs. Som vanlig får dansere med ulik erfaring utfordringer på sitt nivå.

Giros, spiraler og brytningspunkt for erfarne dansere

I tango har vi kun tre trinn – vi kan gå framover, bakover og til siden. Giroen er en konvensjon hvor vi setter disse trinnene på serie. Det som skiller vårt kurs fra de fleste girokurs er at vi forklarer disse tre trinnene fra et perspektiv hvor vi integrerer trinnene med den stadige spiralbevegelsen vi har i hele kroppen. Med dette helkroppslige perspektivet kan vi raskt begynne å leke med giroens elementer. Vi kan f.eks. avbryte trinnene for å få til boleos, vi kan jobbe med forskjellige grader av disassosiasjon og få til forskjellige uttrykk og dynamikker, eller vi kan oversette girotrinnene til andre deler av tangoens repertoar og dermed få en fordypet kunnskap om dansens muligheter. Alt dette vil bli nært relatert til begrepet ’brytningspunkt’. Et brytningspunkt er det lille øyeblikket hvor en opparbeidet kraft i kroppen får sin oppløsning, eksempelvis i disassosiasjonen før en rund boleo. Vi vil jobbe med å finne disse brytningspunktene i forskjellige varianter av giroen. Dette leder til en fordypet kunnskap om generell kommunikasjon og en respekt for kvinnens akse. Framfor alt handler det om å lære kjenne repertoarelement relatert til giroen på dypet – og vi så vel kan som har argumentert for at all tangorepertoar egentlig kan forklares med utgangpunkt i giroen.Hvis du aldri har danset en giro tidligere i ditt liv er dette en glimrende måte å bli introdusert for giroen. Den blir gjort ufarlig gjennom at vi fokuserer på hva som skal til for å utføre den heller enn at vi umiddelbart begynner å kombinere vanskelige trinnkombinasjoner.

Hvis du har danset giroer i mange år vil dette kurset gi deg en ny forståelse for de dynamiske og uttrykksmessige mulighetene i giroen, og du vil få verktøy til å bruke giroen til å finne mye nytt repertoar – i tillegg til de så vel enkle som fancy trinnene vi prøver oss på i kurset.

Uansett nivå får du noen forholdsvis enkle verktøy for å lære deg å bruke disassosiasjonen for å skape bevegelighet og energi i din og din partners dans. Til sist vil du få en vanvittig gøy opplevelse hvor vi kombinerer nerdete og dyp analytisk kunnskap om en av tangoens mest grunnleggende strukturer, med lek og moro hvor vi slår oss løs og prøver oss på ekstravagante uttrykk og spektakulært repertoar.

Fra hånd til fot – eller fysisk tango for erfarne dansere

Hvor føler kvinnen at mannen prøver å føre henne i et trinn? Kommer det fra hans senter, mage eller bryst eller sparker han fra i gulvet? Føler hun at det kommer fra hans kraft, energi, intensjon, kommunikasjon, vilje, aura eller retning. Selv om vi insisterer på at vi spør om hvor det kommer fra pleier vi å få disse svarene på kurs. Det er få som foreslår det åpenbare, nemlig at hun føler det gjennom hendene. Nettopp hendene er de eneste kontaktpunktene vi har når vi danser åpent, og hvis vi kan føle gjennom hendene kan vi danse like fint selv om følgeren lukker øynene. Å snakke om at noe av kommunikasjonen kommer fra hendene er fy-fy. Vi mener imidlertid at det er naivt å benekte hendenes rolle i tangoen.

Det er likevel noe riktig med alle svarene vi nevnte først i kursbeskrivelsen. Hendene er kun en formidler som er knyttet til hele vår fysikk. Det fysiske uttrykket kan enten være noe som formidles gjennom hendene/omfavnelsen eller det kan være et valg vi tar når vi har følt et forslag gjennom hendene. Intensjonen er viktig, det er viktig om vi tenker den fra mage eller bryst, og det er viktig hvordan vi sparker fra i gulvet, men ikke noe av dette spiller noen rolle om ikke vår partner kan føle det – og det er jo kun gjennom hendene vi kan direkte og fysisk føle vår partner.
Hendene har blitt diskreditert i tango fordi det er noen menn som styrer partneren sin som om hun var en traktor. Vi mener imidlertid at en sunn bruk av hender og armer, som er knyttet til en generell forståelse av hvordan hele kroppen kan bevege seg, vil gjøre dansen behagelig og avslappet. Dessuten vil disse teknikkene gi deg verktøy til å danse dynamisk og musikalsk variert. Videre er denne dynamikken forutsetningen for å utføre mye avansert repertoar.
På dette seminaret lærer du å bruke dine armer dynamisk. Du lærer hvordan armene henger sammen med resten av kroppen, og hvordan hele kroppen kan snakke med ett uttrykk. Du vil få nye måter å se det grunnleggende repertoaret, men du vil også få lov til å prøve deg på nye trinn og kanskje noen opptrinn. Dessuten setter vi armbruken inn i et system som kan forklare noe av kommunikasjonsgeometrien i alle trinn.

Repertoarkonstruksjon

Repertoar handler om langt mer enn geometri på gulvet. I dette kurset introduserer vi elementer i tenkningen om repertoar som man ofte ser som pynt eller som noe som brukes for å forsterke repertoaret. Gjennom å se på hvordan vi kan utfolde uttrykkselementer på en strukturell måte finner vi veier til repertoar som vi tidligere ikke kjente. Vi vil gi dere modeller for å kombinere trinnelementer med tekniske elementer (arbeid i høyde, dynamisk spenning, delte akser, etc.) som på noen få strakser gir dere verktøy til å selv skape hva som helst på gulvet (inkludert små fotbevegelser og store løft!). Innfallsvinklene vil bli mange. Vi vil gjennomgå helt grunnleggende trinnteori i tango, vi vil snakke om å plukke opp ting fra YouTube, og det kanskje viktigste er at vi vil sette fokus på hvordan vi kan bruke uttrykkselementer som de grunnleggende bestanddelene vi improviserer med. Er du kvinne/følger og du synes at dette høres ut som et kurs kun for menn – tenk om igjen! Vi styrer oppmerksomheten vekk fra det å skape kombinasjoner av trinn til å arbeide med kvaliteter på dine premisser. Vi vil også snakke litt om trinn, men det vil skje på en måte hvor du har minst like mye å si som mannen/føreren.

Tango Espressivo

Vi burde egentlig ikke snakke om ”trinn” i tangoen fordi de alltid kommer i bakgrunnen for hva vi faktisk uttrykker. Vårt mål er å velge trinn etter hva vi ønsker å uttrykke, ikke å først bestemme oss for trinnene og så gi uttrykk til dem. Ved å fokusere på kvaliteter i dansen kan de fleste av oss gjøre dansen mye mer interessant. Det vil føles som om vi plutselig får langt større repertoar, selv om vi kun danser meget enkelt, fordi variasjonsmulighetene i enkle trinn er uendelige. En del av å finne dette handler om din innstilling. En annen del om hvor godt du kan visualisere og fantasere med forskjellige kvaliteter. Likevel mener vi at det mest av alt handler om teknikker.På dette kurset vil du lære forskjellige konkrete måter å variere ditt repertoar, og ved hjelp av disse vil du også bli var for å oppdage nytt repertoar på egen hånd. Vi vil også snakke om strategier og gi deg noen metaforer du kan bruke i din oppdagelsesferd blant tangoens forskjellige uttrykk.

Uendelige ochoer

Det liggende åttetallet er som kjent evighetssymbolet. Ochoer er ikke bare noe man aldri blir ferdig med, men den har også utallige variasjonsmuligheter som vi enkelt glemmer. I dette kurset prøver vi oss på pivoter i retninger du ikke har tenkt på, vi løfter beina fra gulvet i ”butterfly boleos”, vi leker med dynamikk og uttrykk, og mye mer. Mest av alt leker vi med teknikker, og vi håper å gi deg ny forståelse av disassosiasjoner, kontaktpunkt, kommunikasjon, avspenning, dynamisk anspenning, pivoter, å ta kraft fra gulvet, armteknikk, projeksjon, for å nevne noe. Gjennom å dekomponere ochoens teknikker vil du ikke bare få et verktøy for å sette den sammen i alle tenkelige kombinasjoner, men det vil berike stort sett alt repertoar du har. Vi lover at kurset ikke bare gir deg helt nytt repertoar å leke med, men at du også vil få en generell bevissthet som danser og at din grunnteknikk blir bedre.

Avansert abrazoteknikk

Kjernen i tango er omfavnelsen. På et grunnleggende plan må vi vite hvilken holdning vi har. Deretter må vi vite hva konsekvensen av små forandringer er slik at vi kan leke med dem. Dette handler om å skape en behagelig og avslappet grunn. Når vi har gjort dette begynner det kunstnerisk sett mer interessante arbeidet hvor vi kan begynne å snakke om omfavnelsens dynamikk. Vi kan jobbe med armene som om de var springfjærer med forskjellige motstand, og dermed utvider vi radikalt vårt uttrykksregister og våre muligheter til å tegne musikken i bevegelse. Dessuten er en god beherskelse av slike teknikker en forutsetning for å ha en sunn tango nuevo-teknikk (istedenfor den altfor vanlige nuevo-traktor-kjøringen). Videre vil vi jobbe med å flytte senter for å variere uttrykkskraften i vår tango, og på den måten skape de grunnleggende forutsetningene for de forskjellige tangostilene. Vi vil jobbe med alt fra nær milonguerostil til åpen stil med soltadas. Ved å for eksempel bryte abrazoen i soltadas vil vi skape en større bevissthet om vår helt tradisjonelle abrazo. Til slutt vil vi leke med helt utradisjonelle måter å omfavne hverandre (se denne siden for tidligere arbeid med alternative abrazoer). Selv om workshopen handler om grunnteknikk vil vi gi dere nytt og spennende repertoar å leke med som utfordrer deres tenkning om tango og som dessuten belyser deres nåværende og framtidige abrazoteknikk.

Colgadas og volcadas – om akser, abrazo, mot og tillit

Mest av alt setter vi opp denne workshopen fordi det er vanvittig gøy å leke med colgadas og volcadas! Likevel er det slik at colgadas og volcadas går til bunns i vår abrazoteknikk samt i hvordan vi finner vår egen og vår partners akse. Vi anbefaler dermed denne workshopen selv for de som over hodet ikke har noen interesse av repertoaret – hvis det nå finnes slike dansere som i armene til sin partner ikke har lyst til å tegne de vakreste sirkler på parketten…?Mange synes at colgadas og volcadas er vanskelig. Dette henger ofte sammen med en redsel for å falle for kvinnenes del, eller, for mennenes del, å miste den man skal holde. Du trenger ikke rå styrke for å utføre disse repertoarelementene. Med akser, motet du får av å jobbe med abrazoteknikk og en bevissthet på hvordan magemuskulaturen fungerer, vil repertoaret ikke bare flyte lett men det vil føles som om dere flyger over gulvet!

Presisjon – Ordnung muss sein

Hvis vi vet hvor på foten vi skal stå kan vi utføre linjeboleos med letthet. Hvis vi vet hvordan vi bruker armene i abrazoen vil vi kunne leke med helt eksakte vinkler, noe som for eksempel er nødvendig for alle slags sacadaer. Mye repertoar er også avhengig av at vi har programmert oss til å eksempelvis gå i rette vinkler (hvor mange nybegynnere ”skøyter” ikke over gulvet istedenfor å gå rett frem?). Når vi har satt dette vil vi kunne variere repertoaret med letthet, og det kjente repertoaret vil utføres med større enkelhet.

Sacadas

Egentlig mener vi at prinsippene som er felles for alle sacadaer er meget enkle. I ukompliserte sacadaer som ikke utføres med største letthet ligger problemet i ni av ti tilfeller i slapp kvinneteknikk. Ved å sette fart på kvinnen får vi forutsetninger for å utføre enhver sacada. Dette kan vi formidle på en halvtimes workshop, så hvorfor skal du komme på kurset da? Fordi du vil få en forståelse av hvordan du selv kan finne 36 forskjellige måter å gå sacadaer, og flere av disse stiller meget store krav til annen tangoteknikk. Vi vil gå i dybden på noen av disse teknikkene, og gjennom å gjøre det vil vi gi deg en fordypet kunnskap til samtidige nuevoteknikker og hvordan de kan brukes for å gjøre din tango lett og leken.

Boleos og ganchos

Som alltid når vi underviser begynner vi med grunnleggende prinsipper. Vi dekonstruerer boleos og ganchos slik at vi forstår de minste bestanddelene de er oppbygget fra. Veien til en god forståelse av boleos og ganchos går gjennom bl.a. en ren gåteknikk, arbeid med abrazoen, bevissthet om det vi kaller kontaktpunkt og en forståelse av kroppen som spiral. Gjennom å arbeide med disse elementene vil du bli en mer komplett tangodanser og kunne leke med langt mer mangesidig repertoar enn bare boleos og ganchos. Gjennom å skjønne strukturene vil du ikke trenge framtidige kurs som gir deg utallige kombinasjoner av det aktuelle repertoaret, men du vil bli en kritisk danser som selv kan finne ut av hvordan du utfører boleos og ganchos i alle mulige former. Til avanserte dansere lover vi både utfordringer i repertoar og en ny forståelse for grunnleggende prinsipper, og til ferske dansere lover vi at din grunnteknikk vil bli radikalt bedret samtidig som vi avdramatiserer noen av tangoens mest dramatiske elementer. Med TangoTango er ganchos og boleos like gøy som de er enkle!

Alt du trenger å vite om tango

Vi har utallige ganger sagt at tango ikke handler om trinn, men om å beherske grunnleggende tekniske ferdigheter samt evnen til å kunne leke med disse sammen med din partner. I dette kurset prøver vi å gi en sammenfatning av hva vi tror på. Etter kurset skal du ha fått nye verktøy for å utvikle din egen tango i mange år. Dere som allerede har vært på kurs med oss vil få rikelig med nytt repertoar og teknisk påfyll. For dere som ikke kjenner oss fra før er dette en bra anledning til å lære vår tango- og undervisningsstil å kjenne. Til deg som allerede er en skikkelig avansert danser lover vi å gi ditto vanskelig repertoar å leke med for å utforske de tekniske og kommunikative prinsippene.

Hyperavansert tango

Vi slår hælene i taket på utallige måter i dette kurset. Vi leker med repertoar de fleste kun drømmer om å kunne utføre samtidig som vi lærer oss hvordan det avanserte relaterer til grunnleggende tangoteknikk. Dette blir hopp og sprett, lek og moro. Smør deg med smil og nysgjerrighet hvis du ønsker å delta på dette kurset!

Tango Nuevo

Mange har et bilde av tango nuevo på netthinnen. Kanskje handler det om at man ser en bestemt type av repertoar foran seg som blir utført med store bevegelser. Kjernen i tango nuevo består imidlertid ikke av repertoaret, men et sett av teknikker og måter å forholde seg til dansen på. Det store repertoaret kan komme som en konsekvens av disse teknikkene. Vi mener at teknikken setter bevegelseskommunikasjon på spissen, og selv om du er en hyper-klassisk danser tror vi at dette kurset kan få deg å tenke helt nytt om hvordan du kommuniserer med din partner i en nær abrazo. Behersker vi teknikkene kan vi bruke dem i det store og i det lille. Fellesnevneren er en dynamisk bruk av kommunikasjonsprinsipper, og disse er gyldige uansett hvilket repertoar vi utfører eller i hvilken størrelse det kommer.

Gjennom kurset fokuserer vi på teknikkene for å oppdage nye måter å kommunisere bevegelse, gjøre allerede kjent repertoar enklere og mer behagelig å utføre samt å prøve helt nye og kanskje ville ting!

Vi har skrevet litt om temaet på disse sidene:
http://www.tangotango.no/2011/01/no/
http://www.tangotango.no/2011/01/balanse/

Milonga og kroppen som spiral

På den ene siden jobber vi med milonga. På den andre siden arbeider vi med langsomme smektende bevegelser, tegner med kvinnens fot i bakken og leker med boleos av alle slag. Hvorfor har vi to helt forskjellige temaer på samme kurshelg? Selvfølgelig fordi de er relatert. Altfor mange sliter med milonga. Vi skal først få i gang dine føtter, men din milonga forblir begrenset hvis du ikke behersker en meget subtil disassosiasjonsteknikk. Gjennom de store og langsomme bevegelsene i spiraltemaet (de smektende bevegelsene og boleos) lærer vi i praksis teorien bak disassosiasjon. Teorien kan i korthet sammenfattes i at en dansekropp beveger seg i et intrikat mønster av motbevegelser.

Mindre erfarne dansere vil neppe helt få til å integrere disse to prinsippene i den kvikke milongaen, men de vil kunne følge med på alt, lære nytt repertoar og få en behageligere dans. Uansett hvilket nivå du er på vil du få mye spennende repertoar å arbeide med. Erfarne dansere vil dessuten skjønne noe av prinsippene bak dansen slik at de kan leke med kvaliteter, gjøre milongaens utallige vektskifter nesten umerkelige i sin letthet, og dessuten vil de kunne begynne å leke med ekstravagant repertoar.

Overskuddsenergi

Om å gjøre vanskelig repertoar enkel. Om å få dansen til å føles som om den finner sted mellom to likeverdige partnere. Om å få mannen til å invitere til bevegelse heller enn å føre (les: styre eller i verste fall manipulere). Om å finne kvinnens selvstendighet. Om å finne et bredt spekter av uttrykksmuligheter med det ukompliserte repertoaret. Om å flyte over gulvet. Om å danse repertoar du trodde var forbeholdt proffene. Om å gi slipp på kontroll for å få følelsen av at to er ett. Om å nyte. Fellesnevneren er hva vi kaller ”overskuddsenergi”. Som alltid lover vi at alle får utfordret og utviklet sin grunnteknikk, og at de mer avanserte får prøve seg på mer komplisert repertoar.

Tredimensjonal tango

Å arbeide med høyde er forutsetningen for helt grunnleggende tangoteknikk. Det har med kontakt med gulvet å gjøre, skrittlengde, hvor vi plasserer vårt senter og mye mer. Høyde er også forutsetningen for å kunne utføre mye avansert repertoar, særlig i Tango Nuevo. Likevel bruker vi også en subtil bevissthet rundt høyde innen klassisk tango. I løpet av kursets seks timer oppdager vi hvordan vi kan tenke nytt om grunnteknikk og vi prøver ut vår nye kunnskap gjennom å få bein og kropper til å flyge over gulvet i repertoar som de færreste har prøvd seg på før.

Kontaktpunkt

Uansett hvor mye vi prøver å kommunisere med bryst, intensjoner og energier er det kun gjennom abrazoen vi har kontakt med hverandre. De fleste av oss har fått høre at armer ikke skal brukes i tango. Vi tror at en bevissthet om armene er en absolutt forutsetning for at tangoen skal bli styrt av hele kroppens bevegelser. Kun gjennom denne bevisstheten kan vi kjenne hele vår partners kropp, helt ned i tærne. Ved å fokusere på hvordan vi omfavner hverandre prøver vi å finne en ny ledighet og energi i kjent og ukjent repertoar. Som alltid skal alle få arbeide på sin grunnteknikk, og mer erfarne dansere får avansert repertoar å bryne seg på.

Alterasjoner og barridas